V SurGal Clinic pomůžou obézním i cukrovkářům

Nemocnice SurGal Clinic rozšiřuje od června 2022 program Centra pro chirurgickou léčbu nadměrné obezity a přidává zákrok gastrický/žaludeční bypass. Jedná se o jednu z nejúčinnějších chirurgických metod pro řešení metabolických poruch souvisejících s nadměrnou obezitou.


Bypass žaludku se provádí laparoskopicky zkušeným operatérem. Bypass změní konfiguraci zažívacího traktu tak, že posune napojení tenkého střeva na žaludek, a tím sníží vstřebávání živin. Tato „objížďka“ pro potravu spočívá v tom, že se 70 cm až dva metry tenkého střeva (délka se různí podle metod a zdravotnických pracovišť) vyloučí z trasy pro potravu, udělá se tedy zkratka mezi žaludkem a střevem a tenké střevo se napojí na žaludek až po vynechané části. Také žaludek se protne a funkční se nechá jen jeho malá část, na niž je střevo napojeno.

Výsledek: Potrava nemůže být dokonale strávena, nemůže se tedy dostatečně vstřebat, tělo nedostane tolik energie a člověk hubne. Množství snědené potravy se od objemu z doby před operací nějak výrazně neliší, samozřejmě je potřeba upravit strukturu.

Pacient musí být po operaci trvale pravidelně sledován v metabolické poradně, kterou SurGal Clinic taktéž nově otevírá!

Obrovská výhoda této nové metody se nabízí pro nadměrně obézní diabetiky, kterým operace prakticky vyřeší, nebo výrazně zmírní, diabetes. Hladina krevního cukru se zlepšuje již několik dnů po operaci a přibližně dva roky po bypassu se až 90 % pacientů obejde bez léčby cukrovky (užívání inzulinu).

„Zavedením této nové metody vycházíme vstříc zejména nejčastějšímu populačnímu onemocnění – nadměrné obezitě, která v sobě skrývá i mnohá další onemocnění. Jedná se o velmi moderní metodu a jsem velmi rád, že nám při jejím zavádění asistuje jeden z nejzkušenějších operatérů této metody – prof. Ameet Patel z King´s College Hospital, Anglie,“ uvádí vedoucí operatér prim. MUDr. Tomáš Paseka, FICS.

„Naším cílem je zavádět nové metody a neustále modernizovat naše přístupy. Zavedení této nové metody do spektra prováděných operací je dalším jasným důkazem, že se nám náš cíl daří plnit. Navíc jsme velmi rádi, že nám tento výkon nasmlouvaly všechny zdravotní pojišťovny a tak je operace pro pacienta bezplatná,“ doplňuje JUDr. Jitka Kellnerová, ředitelka nemocnice.

Nemocnice provádí konzultace pacientů k této metodě v Centru chirurgické léčby nadměrné obezity, tel.: 532 149 358/306.

Ohlasy v médiích

29. 6. 2022


Zpět