Rok od zavedení chirurgické léčby nadměrné obezity – gastrického bypassu

Nemocnice SurGal Clinic rozšířila od června loňského roku program Centra pro chirurgickou léčbu nadměrné obezity a přidala i zákrok gastrický/žaludeční bypass. Jedná se o jednu z nejúčinnějších chirurgických metod pro řešení metabolických poruch souvisejících s nadměrnou obezitou.


Bypass žaludku se provádí laparoskopicky zkušeným operatérem. Bypass změní konfiguraci zažívacího traktu tak, že posune napojení tenkého střeva na žaludek, a tím sníží vstřebávání živin. Tato „objížďka“ pro potravu spočívá v tom, že se 70 cm až dva metry tenkého střeva (délka se různí podle metod a zdravotnických pracovišť) vyloučí z trasy pro potravu. Vytvoří se tedy zkratka mezi žaludkem a střevem a tenké střevo se napojí na žaludek až po vynechané části. Také žaludek se protne a funkční se nechá jen jeho malá část, na niž je střevo napojeno. A výsledek? Potrava nemůže být dokonale strávena, nemůže se tedy dostatečně vstřebat, tělo nedostane tolik energie a člověk hubne. Množství snědené potravy se od objemu z doby před operací nějak výrazně neliší, samozřejmě je potřeba upravit strukturu. Obrovská výhoda této nové metody se nabízí pro nadměrně obézní diabetiky, kterým operace prakticky vyřeší - nebo výrazně zmírní - diabetes. Hladina krevního cukru se zlepšuje již několik dnů po operaci a přibližně dva roky po bypassu se až 90 % pacientů obejde bez léčby cukrovky (užívání inzulinu).

Pacient musí být po operaci trvale pravidelně sledován v metabolické poradně, kterou SurGal Clinic také disponuje.

Při zavádění této metody před rokem nám pomohl elitní britský chirurg prof. Ameet Patel, v dnešních dnech je již tato operace naprostou rutinou našeho Centra,“ sděluje prim. Tomáš Paseka, FICS, vedoucí lékař Centra.

 „Naším cílem je zavádět nové metody a neustále modernizovat naše přístupy. Nemocnice ke 12. výročí pořídila nejmodernější operační přístroj – chirurgický robotický systém, takže jako jediná nemocnice v České republice budeme od prosince 2023 i operace v Centru chirurgické léčby nadměrné obezity provádět roboticky a bez jakýchkoliv poplatků od pacienta. doplňuje JUDr. Jitka Smrčka, ředitelka nemocnice.

Za více než rok podstoupilo péči v Centru chirurgické léčby nadměrné obezity téměř 100 pacientů s výbornými výsledky, které můžeme monitorovat i díky komplexnímu přístupu a správné indikaci. Dva z nich, kteří jsou dnes účastni na tiskové konferenci, například zhubli přes 70 kilo a výrazně se jim tak změnil život. „Samozřejmě pacienty k chirurgické léčbě pečlivě indikujeme a připravujeme, bohužel mnoho pacientů není k takému chirurgickému zákroku vhodných – ať už z důvodu jiných vážných přidružených chorob nebo z pohledu psychologického či např. nechuť se vzdát kouření.“ upozorňuje MUDr. Petra Musilová z interní a obezitologické ambulance SurGal Clinic.

Nemocnice provádí konzultace pacientů k této metodě v Centru chirurgické léčby nadměrné obezity, tel.: 532 149 306 nebo fromlova@surgalclinic.cz.

Ohlasy v médiích

25. 10. 2023


Zpět