Syndrom bolestivého třísla u sportovců

 

(„sports hernia“, „sportman´s hernia“ „sportovní kýla“, „bolestivé tříslo“)

Sportovní tříslo

Bolesti v třísle při zátěži udává během kariéry významná část sportovců. Nejčastěji se však vyskytuje u fotbalistů, hokejistů, hráčů rugby či amerického fotbalu. Možných příčin těchto chronických bolestí třísla je celá řada: onemocnění urogenitálního či trávicího systému, patologie bederní a křížové kosti, onemocnění kyčle a nejčastěji onemocnění svaloviny a pojivových tkání stěny břišní. Termínem „sports hernia“ (nebo také „sportman´s hernia“„sportovní kýla“) se nazývá dlouhodobá bolest třísla vázaná na zátěž, která nereaguje na konzervativní léčbu (rehabilitace, protizánětlivé léky), ale ustoupí či se významně zlepší po operační léčbě. Typicky si sportovci stěžují na chronickou bolest v třísle při zátěži, která je omezuje při tréninku i hře a často je nutí sportovní aktivity přerušit. Bolest se zlepší v klidu, ale ihned se vrátí při obnovení sportovní aktivity. Většinou se popisuje pozvolný nástup potíží, někteří pacienti naopak udávají často akutní (náhlý) vznik potíží.

Mechanismus vzniku „sportovní kýly“ není zcela jasný. Patrně vzniká při neshodě mezi napětím přitahovačů stehna (adduktorů) a svaloviny dolní části břišní stěny. Střižné síly napříč pánví, způsobené převažujícím tahem adduktorů vůči relativně oslabené svalovině břišní stěny mohou způsobit poškození, či přímo natržení transverzální fascie či jiných struktur třísla.

Léčba bolestivého třísla u sportovců. Terapie syndromu bolestivého třísla začíná konzervativně; doporučujeme přerušení zátěže, rehabilitaci. Jako další krok následuje medikamentózní léčba – perorální protizánětlivé léky, injekce kortikoidů apod. Jestliže konzervativní přístup selže a potíže přetrvávají, doporučujeme operační léčbu.

Operační léčba „sportovní kýly“. Je několik druhů operací indikovaných při terapii „sports hernia“, zjednodušeně je lze rozdělit na klasické otevřené operace a na operace laparoskopické, které umožňují rychlejší návrat k aktivnímu sportu. Nejvhodnější typ operace lze doporučit až na základě komplexního vyšetření – pohovor, vyšetření lékařem, sono, MRI, rehabilitace atd. Všechna tato vyšetření Vám nabídne naše klinika.