Gynekomastie

 

Plastická chirurgie

Gynekomastie

Během hormonálních změn v pubertě, ale i později v mužském věku může dojít ke zbytnění prsní žlázy, což způsobí vizuální nadbytky v oblasti hrudníku. Často je hmatný útvar charakteru kaštanu pod prsním dvorcem. Druhou skupinou pacientů jsou pak lidé po masivní redukci váhy, kdy nadbytky se vytvořily v období obezity. V rámci operací prsní žlázy rozeznáváme dva termíny – gynekomastie a pseudogynekomastie. Rozeznat je může jen endokrinolog při podrobném vyšetření včetně ultrazvuku prsní žlázy, který určí její tloušťku. Na podkladě tohoto vyšetření a krevních odběrů endokrinolog stanoví diagnózu. U pseudogynekomastie si operaci pacient hradí sám, pravá gynekomastie je hrazena ze zdravotního pojištění po schválení revizním lékařem. Operační léčba je u stejná u obou diagnóz.

Jaký typ operace zvolíme závisí nejen na domluvě s pacientem před operací, ale i na závažnosti vlastní gynekomastie. Volit můžeme z řady zákroků od prosté liposukce až po odstranění kompletních prsů.

Nejjednodušší je zmíněná liposukce, která je vhodná u pacientů s pseudogynekomastií, kde převážný objem prsu tvoří tuková tuková tkáň, a tak je liposukce metodou první volby. V průběhu výkonu se může ukázat, že prsní žláza je větší, než se předpokládalo, a pak jsme nuceni provést řez kolem dvorce a z tohoto řezu prsní žlázu odstranit. I tento typ operace je esteticky velmi dobrý a zanechává pouze minimální jizvení na hrudníku.

Zvláštní kapitolou u gynekomastie je endoskopické odstranění prsní žlázy z řezu v podpažní jamce. Na hrudníku v oblasti prsů tato metoda nezanechává jizvu žádnou a je tak velmi atraktivní zejména u transsexuálních pacientů.

V případě nutnosti redukce i nadbytečné kůže na hrudníku je pak třeba jizvu protáhnout a na hrudi se objeví jizva různé délky, většinou v horizontální linii. U extrémních gynekomastii, transsexuálních pacientů a po značné redukci váhy je někdy nejvhodnější volbou prostá mastektomie, tedy kompletní odstranění prsu včetně bradavky, která se na konci operace zrekonstruuje jako štěp.