Péče o jizvy

 

Plastická chirurgie

Péče o jizvy

Důležitou součástí pooperační péče je také péče o jizvy. Od 14.–17. dne (dle charakteru zákroku) se doporučují tzv. tlakové masáže. Tlačíme při ní bříškem prstu na jizvu proti podkladu takovou silou, aby se nehtové lůžko odkrvilo-zbělalo a tlak ponecháme působit cca 15 sekund. Poté povolíme a prst přesuneme na vedlejší část jizvy a postup opakujeme po celé délce jizvy. Přes jizvu tedy prstem nepřejíždíme, pouze tlačíme. Tímto způsobem promasírujeme celou jizvu. Masáž provádíme alespoň 5x denně. Poté promažeme mastným krémem.  

Tato procedura by měla zajistit změknutí jizvy a její rychlejší vyblednutí. I když zpočátku jsou tlakové masáže nepříjemné až bolestivé, je důležité se tímto neodradit a tlakové masáže nadále provádět. Bolest bude ustupovat při pravidelné a důsledné tlakové masáži velmi rychle.

Častým dotazem pacientů je, zda jizva zmizí. Tam kde se jednou přeruší celistvost kůže jizva vždy zůstává. Jizva nezmizí nikdy úplně, jen je méně nebo více viditelná podle genetických dispozic jedince.