Virtuální kolonoskopie

 

Virtuální kolonoskopie

V SurGal Clinic provádíme neinvazivní vyšetření tlustého střeva na nejmodernějším 64řadém CT stroji Toshiba Aquilion vybaveném speciální rekonstrukční pracovní stanicí Vitrea.

Kolorektální karcinom je závažné maligní onemocnění, které je i v současné době stále na druhém místě jako příčina mortality na maligní onemocnění u mužů i žen.

Screening asymptomatických pacientů může snížit mortalitu o 25-50 %, ale dosud žádná z používaných metod nedosahovala ideálních výsledků k zachycení počínajících stadií karcinomu - a to je především záchyt polypů. Jednorázové testování okultního krvácení odhalí asi jen 30-40 % karcinomů a 10 % adenomů, sigmoideoskopie neodhalí případné změny na proximálních částech tlustého střeva, kolonoskopie v 10-15 % nezobrazí tlusté střevo v celém rozsahu, navíc je zde určité riziko možnosti perforace. Irrigografie - tedy zobrazení tlustého střeva pomocí nálevu baryové kontrastní látky neodhalí asi 15 % všech karcinomů a asi 30-50 % polypů menších než 1 cm.

CT virtuální kolonoskopieumožňuje virtuální pohled a pohyb luminem tlustého střeva v celé jeho délce po dostatečné rozepnutí tleustého střeva vzduchem nebo oxidem uhličitým.

Příprava pacienta je stejná jako na vyšetření kolonoskopické a irrigografické. Střevo by mělo být dokonale čisté, zbavené zbytků stolice a tekutiny především pomocí laxativ a klyzmatu. Takto připravenému pacientovi se zavede rektální rourka a pod skiaskopickou kontrolou se balonkem do střeva insufluje vzduch. Snažíme se, aby střevo bylo v celé délce co nejvíce rozepjaté, až k hranici tolerované pacientem. K dokonalejší distenzi můžeme využít též efektu spazmolytika intravenózně podaného - tj. 1-2 ampule Buscopanu. Buscopan navíc uvolní spazmy, omezí motilitu střeva, a zredukuje tím pohybové artefakty při vyšetření.

Pacient s rozepjatým střevem je vyšetřen na CT pracovišti v poloze na zádech i na břiše. Obě polohy jsou velice důležité vzhledem k různému rozepětí částí střeva a různé poloze zbytkové tekutiny v poloze na zádech a břiše, ve druhé poloze je pacientovi aplikována nitrožilně jodová kontrastní látka. Doba, která je potřebná ke zpracování a vyhodnocení nálezu v obou projekcích, je zatím poměrně dlouhá, i zkušenému lékaři trvá minimálně 60-90 minut.

Na moderních přístrojích se používají protokoly s redukovanou a modulovanou energií záření, přesto dávka, kterou pacient při vyšetření obdrží, není zanedbatelná.

Pro polypy velikosti 1 cm a více dosahuje senzitivita a specificita 90-100 %, pro polypy velikosti 5-9 mm 60-75 % a pro polypy velikosti menší než 5 mm je senzitivita a specificita pouze asi 25 %. Hlavní snahou tohoto vyšetření je tedy zachytit polypy větší než 5 mm, které již pro pacienta mohou do budoucnosti znamenat určité riziko a pacienta s tímto nálezem dispenzarizovat. Při porovnání „klasické“ endoskopické kolonoskopie a virtuální kolonoskopie má právě virtuální kolonoskopie celou řadu nepopiratelných výhod:

  • rychlost a neinvazivita,
  • vyšetření se provádí bez jakékoliv sedace pacienta a nejsou u něho dosud známy žádné komplikace,
  • vysoká tolerance pacientem,
  • vysoká senzitivita a specificita jak pro karcinom, tak i pro premaligní polypy,
  • možnost zobrazení a zhodnocení celého střeva, a to i oblasti pro endoskop nedostupné, např. za těsnou stenózou,
  • možnost pohledu do střevního lumina z libovolného směru,
  • zcela přesný popis lokalizace léze,
  • možnost měření denzity léze, stěny střevní a hodnocení měkkých tkání v okolí střeva.

Na druhou stranu je také nutné zmínit i nevýhody této nové metody:

  • nemožnost odebrání histologických vzorků a detekce jemných slizničních změn,
  • nutnost dokonalé přípravy střeva před vyšetřením, dokonalého rozepětí střeva,
  • radiační dávka - ta je však přibližně poloviční v porovnání s irrigografií,
  • časová náročnost vyhodnocování.

Jednoduchost metody již nyní naopak umožňuje doplnit endoskopické vyšetření v případě, že endoskop nepronikl přes těsnou stenózu nebo vinuté ohbí. Jedinou podmínkou pro zobrazení lumina střeva je jeho distenze vzduchem, anatomické poměry bránící endoskopickému vyšetření nejsou pro tuto metodu překážkou.