Modelace prsou

 

Plastická chirurgie

Modelace prsou – mastopexe

Přirozené je, že se tvar a pevnost prsů během života mění. K ptóze prsů dochází v důsledku povolení kůže a podkoží vlivem gravitace, stárnutí, hormonálních změn, těhotenství, kojení nebo také po větší redukci tělesné hmotnosti.

Účelem operace je modelace a zpevnění povislých prsů, zlepšení jejich tvaru, navrácení původní krásy, omlazení vzhledu prsu. Tato operace velmi úspěšně navrací ženám ztracené sebevědomí.

Ve své podstatě se modelační operace prsů podobá operaci, kdy se prsa redukují, s tím rozdílem, že se neredukuje prsní tkáň, pouze se redukuje nadbytečná kůže a posouvá se dvorec směrem nahoru až o několik centimetrů. Cílem modelace – mammaplastiky je navrátit prsům esteticky žádoucí tvar.

Při osobní konzultaci se lékař se ženou dohodnou, zda je tato operace pro ni vhodná či nikoli nebo je vhodná kombinace některých operací – augmentace s modelací. Dále se u konzultace dohodneme, která metoda bude pro ženu nejvhodnější.

  1. Pro malý pokles prsů je indikován menší zákrok tzv. periareolární modelace. Výsledná jizva je jen kolem prsního dvorce.
  2. Rozsáhlejší modelace prsou má výslednou jizvu kolem bradavky a směrem dolů do podprsní rýhy.
  3. U výrazných ptóz se provádí rozsáhlejší operace, kde jizva je kolem bradavky a pod bradavkou je jizva ve tvaru obráceného „T“.

Modelace se provádí v celkové anestezii a spočívá v odstranění nadbytečné kůže a vnitřní modelaci prsní žlázy, dvorec se zpravidla zmenšuje a posouvá výše až o několik centimetrů.

Samotný zákrok trvá asi 2 hodiny. Důležitá je prevence trombembolické nemoci během hospitalizace, zejména u rizikových pacientek. Dále je důležité před výkonem provést vyšetření prsů mamografem, případně ultrazvukem. A samozřejmostí je i předoperační interní vyšetření, které provádíme na SurGal Clinic.

Po modelaci prsů se do rány oboustranně v některých případech vkládá odsavný drén a na hrudník je přiloženo elastické obinadlo. Drény se ve většině případů odstraňují před propuštěním pacientky do domácí péče. K sešití ran používáme vstřebatelné stehy, které se neodstraňují.

Nevýhodou operace tvorba jizev, méně či více viditelných, což je dáno zejména hojením pacientky. Tvar a délka jizev jsou dány použitou operační metodou. Po operaci je nutno prsy podepřít a zpevnit elastickou pevnou podprsenkou po dobu alespoň 4–6 týdnů. 

Důležitá je také pooperační péče o jizvy. Od asi 14. dne se doporučují tzv. tlakové masáže (viz péče o jizvy). Doba hospitalizace je obvykle 1–2 dny, alespoň 1–2 týdny klidový domácí režim, po 5–6 týdnech je možný návrat ke všem aktivitám.