Návod na užití kontrastní látky pro CT vyšetření břicha nebo pánve

 

Počítačová tomografie (CT): návod na užití kontrastní látky pro CT vyšetření břicha nebo pánve

Pacient přichází na CT lačný minimálně 4 hodiny před vyšetřením. Pacienti s cukrovkou se musí předem informovat u svého ošetřujícího lékaře o náležitých opatřeních a při příchodu na své onemocnění upozorní personál na recepci.

Před vyšetřením břicha a pánve je nutné trávicí trakt označit jódovou kontrastní látkou ředěnou vodou. Po ohlášení u recepce Vám kontrastní látku vydá personál  a poučí Vás o správném užití. U běžného vyšetření orgánů horního břicha stačí pravidelně po doušcích popíjet 1 l roztoku 1/2 hodiny, u vyšetření orgánů pánve pak 1,5 l roztoku po dobu 1,5 hodiny v čekárně Oddělení zobrazovacích metod.  K vyšetření pánve je nutno mít naplněný močový měchýř, proto doporučujeme asi hodinu před vyšetřením pokud možno již nemočit.

Speciální vyšetření:

  • CT enterografie (vyšetření tenkého střeva): podává se speciální látka (manitol), která se popíjí  v pravidelných doušcích v množství po dobu 40 minut.
  • CT virtuální kolonoskopie (vyšetření tlustého střeva): před vyšetřením je nutná důkladná očista tračníku od zbytků stolice, které mohou celé vyšetření znehodnotit. K tomu slouží upravená dieta a preparáty na očistu střeva (např. PicoPrep, Fortrans, ...). O jejich správném užití Vás poučí Váš ošetřující lékař, postup je téměř totožný s přípravou před endoskopickou kolonoskopií.